آخرین بروز رسانی: 15th می, 2022

چگونه جواهراتمان را در منزل تمیز کنیم؟

ما در این مطلب قصد داریم باید ها و نباید های شستشوی جواهرات رو به شما آموزش بدیم

 

 

این که جواهرات شما به مرور زمان جواهرات شما درخشش خود را از دست بدهند. الماس‌های شما ممکن است با لایه‌هایی از روغن، عرق و غبار کدر شوند که باعث تغییر رنگ آن‌ها و محو شدن درخشش آن‌ها می‌شود. با این حال، استفاده از روش نادرست برای تمیز کردن جواهرات نیز می تواند به کیفیت الماس آسیب برساند و آن را به خطر بیندازد. در این مطلب، بایدها و نبایدهای تمیز کردن الماس را مورد بحث قرار می دهیم تا به شما کمک کنیم الماس های خود را بدون دردسر و آسیب تمیز نگه دارید.

باید: وضعیت جواهرات خود را بررسی کنید

قبل از شروع تمیز کردن جواهرات خود، بهتر است الماس های خود را بررسی کنید تا وضعیت آنها را ارزیابی کنید. آیا الماس های نصب شده بر روی محصول شما شل شده است؟ آیا جواهرات شما فرسوده به نظر می رسند؟ چه مقدار جرم در لا به لای جواهرات شما گیر کرده است؟ آیا متوجه تغییر رنگ می شوید؟ پرسیدن هر یک از این سوالات شما را برای یافتن بهترین روش تمیز کردن متناسب با نیاز جواهرات خود آماده می کند. در صورت مشاهده هرگونه لق شدن الماس در جواهرات خود، از تمیز کردن خودداری کنید و در عوض برای تعمیر فوری به جواهر فروش مراجعه کنید.

نباید: از اولتراسونیک استفاده کنید

پاک کننده های اولتراسونیک ممکن است راه حلی سریع و ساده برای تمیز کردن جواهرات شما به نظر برسد، اما این دستگاه ها می توانند جواهرات را خراش دهند و به آن آسیب بزنند. پاک کننده های اولتراسونیک ارتعاشات را از طریق آب و محلول پاک کننده ضد باکتری ارسال می کنند تا جواهرات را در حین خیساندن تکان دهند. حرکات خشن روش آبکشی و تکان دادن می تواند منجر به شل شدن الماس و حتی گاهی افتادن جواهرات از روی محصول شود.

حتی اگر جواهرات پس از ترک این ماشین‌ها دست نخورده به نظر می‌رسند، الماس‌های شکننده ممکن است بعدا سقوط کنند و در آینده به تعمیرات قابل توجهی نیاز داشته باشند. در حالی که درخشش پاک کننده های اولتراسونیک ممکن است فریبنده باشد، خطر آسیب در نهایت کیفیت جواهرات شما را به خطر می اندازد.

باید: جواهرات خود را خیس کنید

هنگام تمیز کردن الماس های خود، انتخاب روش های ملایم برای پاک کردن جرم ها و روغن بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت. در حالی که بسیاری از مردم تصور می کنند برای تمیز کردن جواهرات خود به راه حل های خاصی نیاز دارند، آب گرم و مایع ظرفشویی موثرترین آنها هستند.

برای تمیز کردن جواهرات، آب گرم را در یک کاسه بریزید و چهار قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. صبر کنید تا مایع در آب شما حل شود سپس به مدت 40 دقیقه بگذارید جواهرات خود در این آب گرم خیس بخورند، به طور طبیعی لایه‌هایی از روغن و کثیفی را از سطح الماس‌های شما بدون خراش یا ساییدگی تهاجمی پاک مشود

 

 

نباید:از پاک کننده های خانگی استفاده نکنید

اگرچه ممکن است شنیده باشید که استفاده از موادی مانند بیکینگ پودر یا خمیر دندان می تواند به تمیز کردن جواهرات الماس کمک کند، اما این شایعات کاملاً نادرست هستند. محصولات تمیز کننده ای که دارای مواد شیمیایی خشن یا سطح pH بالا هستند هرگز نباید روی جواهرات یا فلزات استفاده شوند. در عوض، از محلول‌های پاک‌کننده ملایم‌تری مانند آب و صابون ساده استفاده کنید.

استفاده از پاک کننده های خانگی مانند سفید کننده(وایتکس) یا آمونیاک نیز می تواند با به خطر انداختن کیفیت به الماس شما آسیب زیادی وارد کند. مواد شیمیایی ساینده موجود در این پاک کننده ها می توانند فلزات جواهرات شما را خراش دهند و الماس های شما را تغییر رنگ داده یا از جای خود خارج کنند. اگرچه استفاده از محلول های شیمیایی ممکن است روشی منطقی برای تمیز کردن و ضدعفونی جواهرات به نظر برسد، اما انجام این کار می تواند آسیب جدی به محصول شما وارد کند

باید: از برس های ملایم استفاده کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام تمیز کردن جواهرات خود باید به خاطر داشته باشید، استفاده از ملایم ترین روش تمیز کردن ممکن است. زمانی که جواهرات شما خیس است، در وضعیت آسیب پذیری قرار دارند و باید با احتیاط از آن استفاده کنید. استفاده از برس‌های نرم با پرزهای غیر ساینده – مانند مسواک‌های کوچک یا پارچه های پنبه‌ای – کثیفی را از شکاف‌های کوچک بدون خراشیدن جواهرات پاک می‌کند. هرگز از ناخن یا اجسام نوک تیز برای خراشیدن کثیفی جواهرات استفاده نکنید. همیشه به یاد داشته باشید که با الماس های خود با احتیاط رفتار کنید.

 

نباید:از دستمال کاغذی استفاده نکنید

پس از خیس شدن جواهرات شما و پاک شدن کثیفی، می توانید فرآیند خشک کردن را آغاز کنید. یک اشتباه رایج هنگام خشک کردن جواهرات الماس استفاده از دستمال کاغذی است. در حالی که دستمال های کاغذی جاذب هستند و جواهرات شما را به سرعت خشک می کنند، بافت آنها بسیار ساینده است.

دستمال های کاغذی می توانند سطح فلزات را خراش دهند و درخشش و کیفیت جواهرات را تا حد زیادی به خطر بیندازند. به جای استفاده از دستمال کاغذی، مواد نرم تری مانند پارچه های پنبه ای یا کتان را انتخاب کنید. الیاف موجود در پارچه های پنبه ای و کتانی آب اضافی و جواهرات را بدون آسیب رساندن به الماس یا فلزات خشک می کند.

 

باید: از فروشنده جواهر خود کمک بگیرید

هنگامی که جواهرات شما نیاز به تمیز کردن اساسی دارند، از فروشنده جواهرات خود کمک بگیرید. جواهرسازان تخصص و دانش لازم را برای بررسی شرایط الماس و تعیین بهترین روش تمیز کردن برای محافظت از کیفیت آنها دارند.

 

نباید: وسواس نداشته باشید

جواهرات الماس برای درخشش و جلوه داشتن ساخته شده اند تا بتوانید آن را به رخ بکشید. اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که جواهرات الماس خود را روزانه برای حفظ آن درخشش تمیز کنید، اما احتمالاً با انجام این کار در دراز مدت به الماس های خود آسیب بیشتری وارد می کنید. پاک کردن و شستن زیاد جواهرات الماسی خود به مرور زمان باعث ایجاد خراش می شود. حتی ممکن است متوجه تغییرات جزئی در رنگ فلز آن شوید.

به جای تمیز کردن روزانه جواهرات الماس، توصیه می شود جواهرات را یک بار در هفته تمیز کنید تا درخشندگی و کیفیت را حفظ کنید. همچنین توصیه می شود دو بار در سال به جواهرساز حرفه ای مراجعه کنید تا الماس های خود را تمیز کنید تا مطمئن شوید که جواهرات شما زباله یا گرد و غبار را در مناطق غیرقابل دسترس جمع نمی کند.

تمیز کردن جواهرات الماس ممکن است فرآیندی ترسناک به نظر برسد. با این حال، زمانی که بایدها و نبایدهای اساسی تمیز کردن الماس را به یاد آورید، این فرآیند می تواند ساده باشد. به یاد داشته باشید که به جای تمیز کردن کثیفی از فلزات و استفاده از پارچه های غیر ساینده برای خشک کردن، از ابزارهای ملایم و محلول های ساده برای خیساندن استفاده کنید. هنگامی که بر این فرآیند مسلط شدید، جواهرات الماس شما درخشش کلاسیک خود را حفظ خواهند کرد.

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه