آخرین بروز رسانی: 10ام مرداد, 1401

چه عواملی بر کیفیت و قیمت الماس تاثیر گذارند؟

در این مقاله قصد داریم 4 عاملی که بر کیفیت و قیمت الماس موثر هستند را برایتان توضیح دهیم.

یکی از اولین چیزهایی که بیشتر مردم در مورد الماس می آموزند این است که همه الماس ها یکسان نیستند. در واقع هر الماسی داستان خود را دارد و کاملا منحصر به فرد است. الماس‌ها در اندازه‌ها، شکل‌ها، رنگ‌ها و با ویژگی‌های مختلف داخلی وجود دارند.

تمام الماس های جلا داده شده ارزشمند هستند. این ارزش بر اساس ترکیبی از عوامل است. نادر بودن یکی از آن عوامل است. الماس‌هایی با کیفیت‌های خاص کمیاب‌تر و ارزشمندتر از الماس‌هایی هستند که فاقد آن‌ها هستند.

متخصصان جواهرات از روشی سیستماتیک برای ارزیابی و بحث در مورد این عوامل استفاده می کنند. در غیر این صورت، هیچ راهی برای مقایسه یک الماس با الماس دیگر وجود نخواهد داشت. و هیچ راهی برای ارزیابی و بحث در مورد کیفیت یک الماس فردی وجود نخواهد داشت. متخصصان الماس از سیستم درجه بندی توسعه یافته توسط GIA که از دهه 1950 به وجود آمده است استفاده می کنند .این سیستم از چهار عامل مهم را برای توصیف و طبقه بندی الماس ایجاد کرد: شفافیت، رنگ، برش و وزن قیراط.

چهار معیار شفافیت، رنگ، برش و وزن قیراط  به عنوان 4C شناخته می شوند که وقتی با هم استفاده می شوند، کیفیت یک الماس تمام شده را توصیف می کنند پس ارزش هر الماس را میتوان با استفاده از این 4 معیار تعیین کرد

ارزش یک الماس بیشتر تحت تأثیر نادر بودن یک یا چند مورد از 4Cها قرار می گیرد. الماس های بی رنگ کمیاب هستند به طوری که الماس های دارای رنگ  زرد یا قهوه ای بسیار فراوان تر هستند. بنابراین یک الماس بی رنگ در مقیاس درجه بندی رنگ،بالاتر از الماسی است که زرد روشن است. ارزش و کمیاب بودن با هم در ارتباط هستند.در این مورد یک الماس بی رنگ کمیاب تر و ارزشمندتر از الماس با رنگ زرد کمی است. همین رابطه بین کمیاب بودن و ارزش برای شفافیت، برش و وزن قیراط نیز صدق میکند

در ادامه به توضیح 4 عاملی که هر کدام از این عوامل در قیمت و کیفیت الماس تاثیر گذارند میپردازیم.

تفاوت های بسیار کوچک در رنگ می تواند به طور چشمگیری بر ارزش الماس تأثیر بگذارد. دو الماس با شفافیت، وزن و برش یکسان می توانند فقط به خاطر رنگ  با یکدیگر تفاوت قیمتی داشته باشند. حتی کوچکترین اشاره رنگ می تواند تفاوت چشمگیری در ارزش الماس ایجاد کند.

emerald cut

یک الماس 1.05 قیراطی بی رنگ با درجه رنگی D

color

هر چه الماس به بی رنگ نزدیک‌تر شود، قیمت هر قیراط آن بیشتر می‌شود.

الماس ها دارای طیف رنگ بسیار زیادی هستند. الماس هایی که از بی رنگ تا زرد روشن و قهوه ای متغیر هستند در محدوده رنگی معمولی قرار می گیرند. در این محدوده، الماس های بی رنگ کمیاب ترین هستند، بنابراین آنها با ارزش ترین هستند. آنها استانداردی را برای درجه بندی و قیمت گذاری الماس های دیگر در محدوده رنگی معمولی تعیین کردند.

الماس

الماس سمت راست E نزدیک به بی رنگ،الماس وسط K نیمه رنگ دار و الماس سمت چپ Z کاملا رنگ دار

در آزمایشگاهای GIA، الماس‌ها در شرایط کنترل‌شده با مقایسه آنها با الماس‌های درخشان گرد با رنگ‌های شناخته‌شده، به نام سنگ‌های اصلی، درجه‌بندی رنگی می‌شوند.

رنگ الماس

کارشناسان GIA برای حذف حدس و گمان از درجه بندی رنگ الماس، آن را با سنگ های اصلی که رنگ های شناخته شده را در مقیاس D-to-Z نشان می دهند مقایسه می کنند.

color diamond

استاندارد تعریف شده توسط GIA که رنگ بندی الماس ها را از D تا Z دسته بندی میکند

بسیاری از الماس ها هنگامی که در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) قرار می گیرند، نور مرئی ای به نام فلورسانس از خود ساطع می کنند. اگرچه این نور برای چشم انسان نامرئی است. اشعه ماوراء بنفش در همه جا وجود دارد که نور خورشید حاوی آن است. چراغ های فلورسنت نیز اشعه ماوراء بنفش (UV) ساطع می کنند. تحت شرایط مناسب، شما می توانید فلورسانس را در حدود 35 درصد از الماس های جواهر مشاهده کنید.
آبی رایج ترین رنگ فلورسنت در الماس های با کیفیت جواهر است. در موارد نادر، فلورسانس می تواند سفید، زرد، نارنجی یا بسیاری از رنگ های دیگر باشد.

فلورسانس آبی قوی می تواند الماس زرد روشن را در مقابل نور خورشید نزدیک به بی رنگ کند. آبی و زرد دو رنگ متضاد هم هستند و تمایل دارند یکدیگر را خنثی کنند، بنابراین فلورسانس آبی رنگ زرد را می پوشاند. اگر فلورسانس بیش از حد قوی باشد، می تواند سنگ را کدر یا “روغنی” کند، که می تواند ارزش الماس را کاهش دهد

2-پاکی یا شفافیت الماس – Clarity

در طبیعت پیرامون ما چیز های اندکی بدون عیب و نقص و کامل هستند  الماس نیز از این قائده مستثنی نیست. الماس ها دارای ناخالصی های درونی و ناهمگنی های سطحی هستند که به آن لکه گفته میشود.این ناخالصی ها و سایر عواملی که به آن اشاره شد در کنار هم پاکی یا شفافیت الماس – Clarity گفته میشود

لکه ها شامل خراش ها و بریدگی های روی سطح الماس است. ناخالصی ها معمولاً در داخل هستند و برخی ممکن است سطح سنگ را بشکنند. گاهی اوقات، الماس ریز یا کریستال های معدنی هنگام تشکیل الماس در داخل الماس به وجود میایند. وابسته به محل قرارگیری آنها، ممکن است پس از برش و صیقل دادن سنگ باقی بمانند و می توانند ظاهر الماس را نیز تحت تاثیر قرار دهند.

diamond different

هیچ دو الماسی شبیه به هم نیستند

Flawless بالاترین درجه در سیستم درجه بندی پاکی الماس GIA است. الماس‌های درجه‌بندی‌شده Flawless وقتی با بزرگ‌نمایی ۱۰ برابری (۱۰ برابر) توسط یک کارشناس الماس ماهر و با تجربه مورد بررسی قرار می‌گیرند، ضایعات یا لکه‌های قابل مشاهده‌ای ندارند.

clarity

با افزایش پاکی قیمت هر قیراط الماس نیز افزایش میابد

الماس های بی عیب و نقص بسیار کمیاب هستند – در واقع آنقدر کمیاب هستند که می توان یک عمر در صنعت جواهرات سپری کرد بدون اینکه هرگز الماسی را ببیند و قیمت بالایی دارند.
11 درجه وضوح در سیستم درجه بندی وضوح GIA وجود دارد که عبارتند از Flawless، Internally Flawless، دو دسته از Very، Very Slightly Included، دو دسته Slightly Included، و سه دسته از Included.

GIAClarityScale

از راست به چپ پاکی الماس ها افزایش میابد

جای گیری ناخالصی اثر مستقیمی بر پاکی آن دارد.به این صورت که اگر ناخالصی در مرکز الماس یا نقاطی که بیشتر دیده میشود باشد از درجه پاکی سنگ میکاهد ولی اگر ناخالصی در کناره ها قرار داشته باشد میتواند الماس را در درجه بندی معیار به سمت پاکی سوق دهد

MF

اثر یک ناخالصی بر درجه پاکی الماس توسط پنج عامل تعیین می شود: اندازه، تعداد، موقعیت، ماهیت، و رنگ یا برجستگی

اگر یک ناخالصی پتانسیل ایجاد آسیب به سنگ را داشته باشد، می تواند بر درجه پاکی آن تأثیر بگذارد. اما این نادر است و معمولاً فقط در مورد الماس های  (“I”) صدق می کند.

کارشناسان  الماس از مجموعه‌ای از اصطلاحات استفاده می‌کنند که در ابتدا شامل موارد بسیار بسیار کم ناقص، بسیار کم ناقص، کمی ناقص و ناقص بود. در سال های اخیر، عبارت ناقص با Included  یا I  جایگزین شده است .

 این اصطلاحات به حروف اول VVS، VS، SI، و I خلاصه شدند. اختصارات در نهایت در سراسر جامعه الماس بین المللی پذیرفته شدند. استفاده از آنها در حال حاضر بدون توجه به نحوه ترجمه کلمات آنها به زبان های مختلف گسترده شده است.

3-تراش یا برش الماس – Cut

الماسی که به زیبایی تمام شده است خیره کننده است و هر جنبه ای نشان دهنده مهارت صنعتگر است. هنگامی که یک الماس با نور تعامل می کند، هر زاویه و هر وجهی بر میزان نور برگشتی به چشم تأثیر می گذارد. این همان چیزی است که به آن ظاهر حیرت انگیزی می دهد.

زاویه ورود نور به الماس تعیین می کند که نور هنگام ورود به الماس چگونه عمل می کند. اگر نور از تاج وارد شود و از کناره خارج شود، الماس تیره و غیر جذاب به نظر می رسد. الماس هایی با نسبت های مختلف و جلا خوب درخشان، رنگارنگ و درخشان تر به نظر میرسند.ممکن است الماسی از نظر رنگ و پاکی بسیار خوب باشد اما به خاطر تراش نامناسب درخشندگی آن کم باشد و به تیرگی گرایش داشته باشد.

cut

یک الماس با تراش خوب زیبایی و تلالو نور را به چشم بازتاب میدهد

صنعت الماس مدت‌هاست که می‌داند برخی از ترکیب‌های نسبت باعث می‌شود نور بهتر از سایرین عمل کند. با این حال، در سال‌های اخیر، دانشمندان و محققان بخش تحقیقات GIA و آزمایشگاه GIA نشان داده‌اند که تغییرات و ترکیب‌های زیادی از نسبت‌ها وجود دارد که درخشندگی و زرق و برق را در الماس‌های برلیان گرد به حداکثر می‌رساند.

cut grade

به عنوان یک قائده کلی هر چه درجه تراش بالاتر باشد درخشش الماس نیز بالاتر است.زیر نور فلوئورسنت از چپ به راست تراش خوب درخشش خوب،تراش معمولی درخشش معمولی،تراش بد درخشش بد


اصطلاح “تراش” همچنین می تواند شکل الماس را توصیف کند. به اشکالی غیر از برلیان گرد استاندارد، برش های فانتزی گفته می شود گاهی اوقات به آنها اشکال فانتزی می گویند. شکل‌های فانتزی نیز بر اساس شکل‌هایشان، نام‌های مخصوص به خود را دارند. شناخته شده ترین آنها تراش مارکیز، پرنسس،باگت ،گلابی، بیضی، قلب و امرالد هستند.

بسیاری از کالاها بر حسب وزن فروخته می شوند – بر حسب کیلوگرم، اونس، پوند یا تن. حتی افرادی که هرگز الماس نخریده اند به این ایده عادت کرده اند که وزن و قیمت به هم مرتبط هستند. آنها می دانند که الماس بزرگتر احتمالاً ارزشمندتر از الماس کوچکتر است. اما دو چیز وجود دارد که معمولاً وقتی افراد شروع به یادگیری الماس و وزن قیراط می کنند شگفت زده می شود.

اولین مورد دقت وزن کردن الماس است. وزن الماس بر حسب واحد متریک قیراط که به اختصار “ct” نامیده می شود. یک قیراط متریک دو دهم (0.2) گرم است.

قیراط به 100 سوت تقسیم می شود. یک سوت یک صدم قیراط است.

الماس ها تا یک هزارم (0.001) قیراط وزن می شوند و سپس به نزدیکترین صدم یا نقطه گرد می شوند. کسری از یک قیراط می تواند به معنای تفاوت قیمت صدها – حتی هزاران دلاری باشد که بستگی به کیفیت الماس دارد.

وزن الماس بیش از یک قیراط معمولاً با قیراط و اعشار بیان می شود. به عنوان مثال، یک سنگ 1.03 قیراط را می توان به عنوان “یک قیراط و سی سوت ” یا “یک ممیز سه صدم قیراط ” توصیف کرد. وزن الماس هایی که وزن آنها کمتر از یک قیراط است معمولاً به صورت سوت بیان می شود. به الماسی که 0.83 قیراط وزن دارد، گفته می شود که وزن آن “هشتاد سوت” است.

carat weight

الماس های بزرگ با کیفیت بسیار نایاب هستند.الماس 100.20 قیراطی بسیار پاک که بسیار نادر است

رابطه بین کمیاب بودن ، وزن و ارزش می تواند حیرت انگیز باشد. همه ما میدانیم که قیمت یک کیلوگرم شکر دو برابر نیم کیلوگرم شکر است. اما الماس کالایی مانند شکر نیست. قیمت آنها به تعدادی از متغیرها بستگی دارد – وزن تنها یکی از آنهاست. بنابراین درک اینکه چرا یک الماس 1 قیراطی مثلاً 6000 دلار ارزش دارد، همیشه آسان نیست، در حالی که یک الماس 2 قیراطی با کیفیت مشابه ممکن است 15000 دلار ارزش داشته باشد.
الماس های بزرگ کمیاب تر از الماس های کوچک هستند. هر  چیزی کمیاب تر باشد، ارزش آن بیشتر است. وزن یک الماس 1 قیراطی برابر با چهار الماس 0.25 قیراطی است. اما حتی اگر همه فاکتورهای کیفیت دیگر برابر باشند، الماس بزرگتر بسیار بیشتر از مجموع چهار الماس کوچکتر ارزش دارد.

1.0ct

این الماس بیضی شکل 1.01 قیراط وزن دارد و محدوده اندازه جادویی 1.00 قیراط را ساخته است. هنگامی که الماس به اندازه های به اصطلاح جادویی می رسد، ارزش هر قیراط افزایش می یابد.

وزن قیراط نیز می تواند نمادین باشد. در حالی که تفاوت ظاهری بین الماس 0.98 قیراطی و الماس 1.01 قیراط بسیار ناچیز است، بسیاری از مردم الماس بزرگتر را انتخاب می کنند حتی اگر قیمت آن بسیار بالاتر باشد. برخی از وزن‌ها به‌عنوان «اندازه‌های جادویی» در نظر گرفته می‌شوند: نیم قیراط، سه چهارم قیراط، یک قیراط، و غیره. تفاوت. آنها واقعاً تفاوت چندانی با هم ندارند، اما اگر نظر مصرف کننده روی اندازه یک قیراط باشد، تفاوت بسیار زیاد است. تفاوت وزنی بین یک الماس 0.98 قیراطی با 1.01 تنها 3 سوت قیراط میباشد اما تفاوت قیمتی این دو بسیار زیاد است

دسته‌بندی: آموزش, الماس, جواهر

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه

0 دیدگاه